Prečo je správny kontrast dôležitý

21:39 Aura Beauty 16 Comments

Kontrast a farebná typológia

Kontrast je z vizuálneho hľadiska rozdiel vo farbe a svetle medzi časťami pozorovaného objektu.
Vo farebnej typológii hrá kontrast dôležitú úlohu - síce si môžeme vybrať správne odtiene farieb, ale ak ich nevhodne skombinujeme a dáme do nesprávneho kontrastu, výsledný efekt môže byť neharmonický (napr. ak si kontrastný typ oblečie niečo nízko kontrastné, úplne zanikne)

Ďalej je dôležité poznať rozdiel medzi tonálnym a farebným kontrastom:


Tonálny (tmavostný) kontrast

Veľmi zjednodušene a laicky povedané: je to rozdiel svetlosti /tmavosti dvojice farieb (napr. svetlomodrá / tmavomodrá). Pre tonálnu typológiu je najdôležitejší - práve pomer svetlosti a tmavosti našej pleti, očí a vlasov určuje aký tonálny kontrast potrebujeme. A to je taký, ktorý nám v oblečení s tvárou harmonizuje.
 • nízky tonálny kontrast - malý rozdiel svetlosti/tmavosti medzi pokožkou, očami a vlasmi; vhodné sú farby podobnej svetlosti/tmavosti
 • stredný tonálny kontrast - trošku väčší avšak nie výrazný tonálny rozdiel
 • vysoký tonálny kontrast - najväčší rozdiel svetlosti/tmavosti medzi pokožkou, očami a vlasmi


Farebný kontrast

Vytvára sa pomocou farebného kruhu - kombinujú sa:
 • harmonické farby (analogické)  - farby umiestnené vedľa seba (napr. oranžová a červená, modrá a zelená) a vytvárajú nízky kontrast
 • farby umiestnené v 120-stupňovom uhle (napr. žltá a červená) - vytvárajú stredný kontrast
 • doplnkové farby (komplementárne) - farby umiestnené oproti sebe (napr. žltá a fialová, oranžová a modrá) a vytvárajú vysoký kontrast
Farebný kontrast oblečenia podmieňuje farebný kontrast našej tváre - zjednodušene povedané: farebné typy, ktorých farba vlasov a očí je podobná, tým svedčí na oblečení nižší farebný kontrast, monochromatickejšie kombinácie. A opačne, ak má niekto výraznú farebnosť v tvári, farebný rozdiel medzi vlasmi a očami, tomu pristane v kombinovaní väčšia pestrosť a vyšší farebný kontrast.

Farebný kontrast nám pomáha vytvárať zaujímavé farebné kombinácie, a tým nás učí kombinovať aj zdanlivo "nekombinovateľné". Ak naberieme odvahu, môžeme úplne jednoducho oživiť náš šatník
Rôznu mieru farebného kontrastu môžu využívať všetky farebné typy (napr. v colorblockingu) - musia však dodržať tonálny kontrast svojho typu a taktiež prihliadať na celkovú farebnosť svojho typu a farebnosť tváre.
Príklad: Aj typy, ktoré majú nízky tonálny kontrast si môžu dovoliť vysoký farebný kontrast.  Napr. aj svetlý typ si môže dovoliť kombináciu žltej a fialovej, avšak v zachovaní jej ideálnej svetlosti a kontrastu.
vysoký farebný kontrast:
nízky tonálny kontrast  / vysoký tonálny kontrast

Ako ste na tom s kontrastom vy? Nosíte vhodný tonálny kontrast / vhodné vzory? Máte problém farebne kombinovať alebo naopak, radi sa vo farebných kombináciách odviažete?


zdroj: polyvore.com

16 komentárov:

 1. Moc pěkný a poučný článek! Zvlášť ty BW fotky, perfektně názorné, začínám si uvědomovat, že jsem asi tmavý podzim, nějak k tomu ty indicie sedí :) Nebo jsem úplně mimo :)) Každopádně se nejlépe cítím ve vysoce kontrastním oblečení a ono to odpovídá, takže děkuji!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, som rada, že ti to niečo prinieslo. Tmavé typy zvyknú mať veľký kontrast v tvári - výrazný rozdiel medzi pleťou, vlasmi, obočím, očami, taktiež výrazný kontrast medzi bielkom a dúhovkou.

   Odstrániť
 2. nikdy ma nenapadlo, že je v hre i takýto princíp - je to vynikajúco názorne vysvetlené, ďakujem! teraz viac rozumiem tomu, prečo ma to v poslednej dobe, keď sa snažím vedome aplikovať túto farebnú typológiu, tak silno ťahá k vysokému kontrastu a tiež prečo v niektorých kúskoch, čo mám v šatníku, vyzerám tak fádne, hoci sú to moje tmavozimné farby :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno je;) aj ja sa niekedy zabudnem a oblečiem si iba jednu farbu a neoživím to. Tmavé typy vyzerajú super v kombinácii tmavej neutrálnej farby a sýtej výraznejšej farby. Perfektne vyzerá napr. čierno-biela kombinácia. Veľa robia i doplnky, stačí 1 zaujímavý a človek nevyzerá fádne.

   Odstrániť
  2. poučím sa a skúsim viac oživiť ;)
   btw. existuje aj typ vzorov (bodky, pruhy, a pod.), ktorý sa viac hodí určitému typu alebo sú dôležité iba farby?

   Odstrániť
  3. Myslim, ze nejvetsi roli hraji barvy :) Ale treba vetsina zvirecich vzorů (vyjimka je napr zebra) jde svym prirozenym zbarvenim nejlip tlumenym typum. Zajimave je to treba i u prouzku. Mam ve svem satniku jedno cernobile pruhovane tricko. Jak bile tak cerne prouzky jsou tak uzke, ze spolu temer splivaji dohromady a nepusobi vuci sobe tolik kontrastne. Vsimni si i co tu ma Miska za priklady. U nizkeho kontrastu je cervenobile prouzkovane tricko. Ta bila na nem hraje prim a tu cervenou natolik tlumi, ze i takova kombinace muze byt malo kontrastni. Obdobne to podle me bude i u puntiku, kyticek... Myslim, ze pokud mas dve vysoce kontrastni barvy, tak zalezi i na "velikosti" vzoru, protoze treba bila kosile s jemnymi cernymi puntiky rozhodne kontrastne nepusobi. Ale at se k tomu radsi vyjadri odbornik :)

   Odstrániť
  4. Napísali ste to dobre. Každý typ môže nosiť každý vzor: bodky, prúžky, kvietky, zvierací vzor,... avšak musí dodržať odtiene a kontrast/hustotu vzoru. Napr. tmavé typy: vo vzoroch by mal byť veľký kontrast tmavej a svetlej farby v odtieňoch z palety daného typu, vzory by mali byť redšie a väčšie. Pre tmavý typ nie sú vhodné drobné vzory, malý kontrast, husté a tenké prúžky, bodky, tlmené káro a zvieracie vzory leopard, tiger...(zo zvieracieho vzoru je ok zebra).

   Odstrániť
  5. ďakujem vám obom za vysvetlenie - hneď tomu lepšie rozumiem :) narážala som na to, že mám krásnu čiernobielu bodkovanú blúzku, ale jej efekt nie je veľmi dobrý, napriek tomu, že sú to "moje farby". bodky sú totiž veľmi drobné a nevýrazné.

   Odstrániť
  6. Ja bych s takovou bluzkou pracovala jako kdyby byla jednobarevna - kontrast bych vytvorila doplnky nebo dalsimi vrstvami obleceni :)

   Odstrániť
 3. no tak tie priklady a tiez ciernobiele fotky ma fascinovali...nikdy by ma nenapadlo pozriet sa na svoju ciernobielu fotku...podla mna by som si usetrila mnozstvo zufalych vykrikov, ze nechcem byt tlmena jesen:o)) a nenakupila tolko blbosti...ach ach...kontrast sa snazim vyuzivat odkedy viem, ako to funguje, nesmierne rada mam kombinaciu ciernej s hot pink:o)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem Kristy;) Mi to tak spontánne napadlo, že by to lepšie demonštrovalo úroveň kontrastu a čitatelia by si to lepšie predstavili ak to dám do ČB. Ja sa na sebe tiež učím a robím chyby, napr. niekedy som iba v tmavej farbe - vtedy cítim, že som to mala vyvážiť aspoň sýtou brošňou alebo náušnicami. Ja som kedysi milovala kombináciu fialovej a žltej, teraz musím pohľadať vhodný odtieň žltej a bude to;)

   Odstrániť
 4. Já jsem si tak všimla, že mi více sluší kontrastnější věci, bohužel mi moc nesluší světlé, např. starorůžová, kterou tak miluju:( Hned jdu najít nějakou svou černobílou fotku:D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Máte opravdu luxusní blog! Barvy i barevnou typologii jsem se učila ve škole při estetice, ale Váš blog je o tom více zajímavější a velice užitečný! ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. zaujímavý článok a veľmi pekný blog. :) podporila som vás odberom. :) budem rada ak aj vy zavítate na môj blog http://dommie-world.blogspot.sk/ a tiež ma podporíte odberom :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Máš velmi zajímavý blog, který čtenářkám nabízí alternativní pohled na módu. Také mám podobný blog, akorát se spíš zaměřuje na retro, ale různé typologie jsou jeho náplní také. Takže se můžeš přijít podívat.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Máš zaujímavý blog, dala som si ťa do sledovania;)

   Odstrániť